vgergwwregwg

Kolorwanie:
Status:
123456789101112
TEMAT 1 ROZPRAWKA | Co sprawia, że człowiek może pokonywać przeciwności losu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury. 

	Każdemu człowiekowi, niezależnie od tego jak toczy się jego życie, na drodze mogą pojawić się różne przeciwności losu, dla każdego z nas przeciwności te są różne, każdy z nas inaczej radzi sobie z problemami i dla każdego problem ma inną definicję. Co może sprawić by człowiek mógł pokonać przeciwności które los może przynieść nam w najmniej odpowiednim momencie życia? Szczegóły postaram się rozwinąć w tej rozprawce.

	Zacznę od wyjaśnienia czym jest przeciwność losu, to nic innego jak nagłe wydarzenie w życiu do którego nie możemy znaleźć rozwiązania i przewyższa nas ona psychicznie, fizycznie lub materialnie. Dla prostego człowieka ogromnym problemem może być utrzymać swoją rodzinę, zapracować na jedzenie, zapłacić podstawowe rachunki by najbliższym nie brakowało wody i prądu i zapewnienia ogrzewania. Z kolei dla człowieka bogatego, prowadzącego własną firmę dużym problemem mogą być sytuacje których nie idzie przewidzieć, klęski żywiołowe, kryzysy, pandemie. Takie sytuacje mogą doprowadzić firmę do bankructwa, co ze szczęśliwego człowieka, może uczynić [???]. Moim zdaniem walka z takimi przeciwnościami nie jest łatwa, najważniejszą cechą każdego z nas powinna być niezłomność  - dążenie cały czas do założonego celu by nie stracić woli walki.

	Przejdę do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, w którym to Węgiełek pomimo wielu nieprzyjemności które wplątały się w jego życie - takie jak  strata warsztatów, nie poddawał się i podejmował się każdej możliwej pracy, jak przepisywanie papierów sądowych i malowanie szyldów w mieście. Los uśmiechnął się do niego kiedy poznał Wokulskiego, który za dobrze wyrzeźbiony napis zaproponował mu podróż do Warszawy za pracą.

	Kolejny argument który zasługuje na przedstawienie to historia Santiago z książki "Stary człowiek i morze". Starzec nie posiadał majątku, zadawalał się tym co miał czyli starą koszulą i rozlatującą się chatą. Wierzył, że kiedyś los odmieni się i będzie mu lepiej. Pragnął spotkać kiedyś duża rybę, dzięki której będzie mógł zyskać szacunek wśród mieszkańców wioski. Pewnego razu złowił ogromną rybę, z którą stoczył wielogodzinną walkę. Pewnego razu złowił ogromną rybę, z którą stoczył wielogodzinną walkę. Do brzegu dotarł tylko ze szkieletem marlina, który był imponujący. Wzbudził zachwyt sąsiadów Santiago oraz szacunek. Rybak miał mieszane uczucia. Z jednej strony przepełniała go duma, z drugiej czuł, że skończył się pewien etap w jego życiu. Stary rybak jest postacią szlachetną, wrażliwą, godną naśladowania, zwłaszcza przez młodego człowieka. Można się od niego uczyć wiary i nie tracenia nadziej na lepsze jutro, na to, że los jest zmienny i każdej chwili może być lepiej.

	Moim zdaniem zawsze za nagłym problemem może nadejść niespodziewane rozwiązanie, które dobrze zrozumiane i wykorzystane pomoże w zwalczeniu przeciwności losu.


Copyrights 2014-2020 © Wklejaj.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.